دانلود موزیک جدید

  • ۰
  • ۰پایان نامه مدیریت


جهت خوب یت در کاریابی، اکثرا ٌ ً تهیه و تولید رزومه مناسب ارزش بسیاری دارد. درستی نوشتاری و بی‌غلط بودن رزومه از موارد با اهمیت تهیه و تولید رزومه دانسته می‌شود.
کارنامک یا رزومه به نوشته‌ای گفته می‌شود که قبلی ه تحصیلی، مهارتی و شغلی و برخی جزئیات زندگی یک شخص در آن درج می‌شود تا شرکت ‌ها و کارفرماها بتوانند با مطالعهٔ آن درمورد استخـدام یک فرد تصمیم بگیرند.
به عبارتی دیگر، رزومه متنی است چند صفحه ای حاوی اطلاعات معین ات فردی که قبل از مصاحبه در اختیار کارفرمایان قرار گرفته و به آنان امکان میدهد تا بررسی اولیه ای از توانایی های شغلی شما داشته باشند. در واقع رزومه می بایست عکس ی ذهنی از شما کار های شغلیتان، به خواننده ارائه نماید .
رزومه جنبه ای تبلیغاتی دارد

از این حیث رزومه جنبه ای تبلیغاتی دارد بدین ترتیب که خصوصیات موثر و مفید خود را در اختیار کارفرما قرار میدهید و به نوعی سعی میکنید تا وی را متقاعد سازید که از بین چندین داوطلب، شما را برای شرکت در مصاحبه انتخاب نماید.
رزومه می بایست به طور مثبتی مهارتها و توانایی های شما را نشان دهد. رزومه در عین حال که بایستی صادقانه باشد، وبایستی عاری از تعارفات شکسته نفسی باشد.
رزومه زندگی نامـه ، شرح قدیم یا حال شما نیست (هر چند که قسمت عمده آن مربوط به سوابق کاریتان می شود ). اولین هدف رزومه جلب توجه کارفرماست. پس در هر عبارت ای که مینویسید باید سعی بکنید به نوعی علاقه و تذکر خواننده را جلب بکنید .
یک رزومه خوب میتواند کلید خوب یت شما در امر کاریابی باشد. به آن از دید انجام وظیفه نگاه نکنید.
رعایت نکات زیر در تولید و ساخت فرمت رزومه زیاد با اهمیت است

۱- عنوان فایـل رزومه
عنوان فایـل رزومه را خوبتر است نام درستی گزینش بکنید . از نوشتن فارسی رزومه خودداری بکنید و کلمه روزمه را در نام فایـل با دیکته صحیح بنویسید. جهت مثال فایل‌های روزمه بسیاری گرفته‌ام که در نام فایـل نوشته شده rezome, rezume. خوب است نام فایـل طوری باشد که نام شما را داشته باشد و هم اشاره به این‌که سند حاضر رزومه است داشته باشد. پس پیشنهاد می‌کنم نام فایل را با چنین قالبی انتخاب بکنید : Ahmad.Karami.Resume.PDF
۲- Resume یا CV
بین رزومه و CV (Curriculum Vitae) فرق وجود دار. روزمه خلاصه‌ای از تجربیات شما است که اکثرا بهتر است دو صفحه باشد. ولی CV حداقل دو صفحه است و جزییات زیادتری از تجربیات تحقیقاتی،مقالات چاپ شده، سوابق آکآدم یک، افتخارات جزییات زیادتری راجع به کار را در بر خواهد داشت.
چنانچه سابقه کار ‌های علمی تحقیقاتی دارید خوبتر است از CV استفاده بکنید . در غیر این صورت عنوان رزومه را CV نگذارید.
۳- فرمت فایل رزومه
روزمه خود را در قالب فایل PDF ارسال بکنید . استفاده از فایل PDF برای اسنادی که لازم هست سندیت داشته باشند خوب از Word است.
۴- رزومه یا فرم استخدام
زیاد خیلی دیدم که فایل‌های دریافتی، فرم استخدامی بوده‌اند تا روزمه. فرم استخدامی اطلاعاتی را برای ثبت در بانک اطلاعاتی شرکت ‌ها از شما می‌گیرد اکثرا ٌ قالب خاصی هم دارد جهت مثال حداقل میزان حقوق درخواست ی یا امکان ماموریت موارد ی از این دست را دارد که جزو اطلاعات کلیدی یک رزومه نیست و جهت مصاحبه لازم است. پس اگر روزمه شما فرم استخدامی کمپانی ی است که به‌واسطه یکی از آشنایان آن را گرفته‌اید، لطفا، لطفا، همین اکنون از ارسال آن به شرکت ‌ها خودداری بکنید .
۵- عکس زیبا در رزومه
پیشنهاد ‌ بسیار زیاد ی هست که در رزومه عکس زیبا نگذارید. من هم پیشنهاد می‌کنم که در روزمه خودتون عکس زیبا نگذارید. یک حقیقت آسان رو باید به شما بگم که بهتر یا بد بودن عکس شما می‌تونه در قضاوت تصمیم‌گیرنده جهت مصاحبه با شما تاثیر بگذاره.
حتی اطلاعاتی از قبیل آدرس محل سکونت لزومی ندارد که در رزومه باشد مگر این‌که جایی که برای آن روزمه ارسال می‌کنید بخواهد از طریق پست با شما مکاتبه نماید که اما این مورد هم مربوط به قرن قدیم است و هم اکنون دیگه اکثرا ارتباطات از طریق پست الکترونیکی انجام می‌شود.
۶- حقوق درخواست ی
جای میزان حقوق درخواست ی شما در رزومه نیست!
رزومه درمورد این نیست که شما چقدر حقوق می‌خواهید.
روزمه درمورد این هست که اهداف شما چیست و چه دستاروهایی تهم اکنون داشته‌اید. اگر میزان حقوق جهت شما مهم است (جهت چه فردی مهم نیست؟) بهتر است تحقیق بکنید و محدوده دستمزدی شغل تخصصی را بشناسید به این موضوع در جلسه مصاحبه بپردازید.
۷- عنوان شغلی به اندازه سابقه کار
زیاد خیلی دیدم رزومه افرادی که ۲ یا ۳ سال سابقه کار دارند و در عناوین شغلی خود از مدیر واحد یا مسئول بخش استفاده کرده ‌اند و در جلسه مصاحبه معین شده که این تصور افراد از کاری که انجام می‌دهند بوده نه واقعیت شغلی آنها.
وزن کلمه مدیریت جهت فردی که سابقه کار بالایی ندارد خیلی است و بهتر است که از عنوان درست جهت شغل تجربیات خود استفاده بکنید . حتی افرادی که سابقه زیادتری دارند باید از عناوین صحیح برای شغل خود مصرف کنند از بزرگنمایی خودداری کنند.
۸- استفاده از ایمیل درست
خیلی مهم است در رزومه از پست الکترونیکی درست استفاده بکنید . لطفا از پست الکترونیکی ‌هایی با عناوین Shamilakhoshgele GoldPesar2000 ، Asaljoon84 ، AsemaneAbiEshgh از این موارد مصرف نکنید.آدرس پست الکترونیکی نماینده هویت شما است لطفا از پست الکترونیکی با نام واقعی استفاده بکنید ، مثل : info[at]essaypaper.ir
شیوه های مفرق ی برای نگارش رزومه متداول و مرسوم است و هر کس به مقتضای سلیقه هدفی که از نگارش رزومه دارد نحوه خاصی را بر می گزیند.
اصول سرفصل بندی عمومی رزومه

اما به طور کلی اصول و سرفصل بندی عمومی رزومه ها به شرح زیر است:
۱- جزئیات شخصی (Personal Details )
اکثرا ٌ رزومه ها با این بخش شروع می شوند . آن چه می بایست در این بخش ذکر شود حاوی نام ، آدرس شماره تلفن آدرس پست الکترونیک تاریخ تولد است.
۲- پروفایل شخصی (Personal Profile )
وارد کردن پروفایل در رزومه امری سلیقه ای است و ضروری محسوب نمی شود . آن چه در پروفایل به نگارش در می آید تصویر ی کلی گویا از شما است که به طور جزئی تر دربقیه بخش های رزومه ذکر می شود.
۳- تحصیلات و توانایی های علمی (Education and Qualifications)
این بخش حاوی تمام سوابق تحصیلی علمی شما از دیپلم دبیرستان نام دبیرستان گرفته تا آخرین مدرک تحصیلی ، رشته ها گرایش ها و زمان بندی هر دوره ی تحصیلی خواهد بود. به یاد داشته باشید که به احتمال زیاد ً ذکر بکنید در حال حاضر مشغول گذراندن چه دوره ای هستید .بقیه دوره های علمی – کابردی که در کنار تحصیل آکآدم یک گذرانده اید را هم به احتمال زیاد ً بنویسید.
۴- سوابق شغلی (Skills and Work Experiences )
در این بخش بایستی کل سوابق شغلی شما اعم از تمام یا پاره وقت ، با ذکر نام تلفن یا آدرس محل کار به اضافه تاریخ و دوره اشتغال فهرست شود.
۵- انتشارات مقالات ( Publications)
فهرست کتب و مقالاتی که انتشار کرده و یا در کنفرانس ها ارائه کرده اید به اضافه زمان انتشار را در این بخش بیاورید. چنانچه خلاصه مقالات را به رزومه ضمیمه نمایید بهتر است.
۶-بقیه اطلاعات ( Additional Information)
نگارش این سری ضروری نیست ، اما چنان چه لازم دانستید توضیح ی جانبی روی سوابق تحصیلی شغلی بنویسید ، می توانید این بخش را اضافه نمایید.
۷ – علائق (Interests)
فهرستی از علائق خود در زمینه های فوق پروگرام مثل ورزش یا هنر را در این بخش بنویسید و احیاناً چنانچه سوابق پیشرفته در این زمینه ها دارید حتمـا ذکر بکنید .
۸ – معرف ها (References)
نام ، رتبه درجه تحصیلی ، آدرس یا تلفن و کلاً اطلاعات مربوط به معرفین خود ( که اکثرا اساتید شما هستند ) را در این بخش بیاورید . این معرف ها می بایست همان معرفینی باشند که توصیه نامـه های شما را تکمیل کرده اند.
۷ دروغ رایج که افراد در رزومه ذکر می کنند !
حواستان باشد دادن اطلاعات غلط تاثیری مخرب بر تصور افراد نسبت به شما خواهد داشت. حتی اگر آن شغل را به دست بیاورید شاید کارفرما به حقیقت پی ببرد و اخراجتان نماید .اما دروغ های رایجی که در رزومه افراد وجود دارد چه چیزهایی هستند ؟
داشتن این کار برای تان حیاتی است؟ بسیار زیاد به آن علاقه دارید؟ خیلی بهتر ، ولی این توجیهی جهت تغییر دادن واقعیت در رزومه شما نیست. یادتان باشد دادن اطلاعات غلط تاثیری مخرب بر تصور افراد نسبت به شما خواهد داشت. حتی چنانچه آن شغل را به دست بیاورید ممکن است کارفرما به حقیقت پی ببرد اخراجتان نماید . ضمن اینکه اکثر شرکت ها و کارفرماها قبل از دعوت به مصاحبه، راجع به درستی اطلاعات روزمه شما تحقیق کافی را انجام می دهند.
اما دروغ های رایجی که در رزومه افراد وجود دارد چه چیزهایی هستند ؟

– عنوان شغل قبلی
افراد معمولا درباره عنوان شغل دروغ می گویند تا را از آنچه که هستند بهتر و مناسب تر نشان دهند. اما این کار شاید نتیجه عکس زیبا داشته باشد. چنانچه شغل مدنظرتان مدیریت بخش باشد ولی در رزومه شغل قبلیتان را “مدیر علت یک مجموعه ” عنوان کرده باشید، شاید این تصور ایجاد شود که میزان توانایی شما بیش از میزان مورد نظر است. ضمن اینکه دیر یا زود حقیقت معین می شود مسلما اعتماد کارفرما را از دست خواهید داد.
– مدت شغل قبلی
بعضی از افراد به جای ذکر ماه های دقیق ( جهت مثال از فرودین ۸۹ تا اسفند ۹۱)، به ذکر سال بسنده می کنند برای مثال می گویند از سال ۸۹ تا سال ۹۱، و بدین ترتیب می کوشند از این شاخه به آن شاخه پریدن خود را پنهان کنند. ولی توصیه ما این است که به جای تغییر دادن یا پنهان کردن واقعیت، عوض کردن شغل خود را بنویسید، برای مثال اینکه به تغییر محل کمپانی یا ورشکستگی آن شغل خود را تغییر داده اید.
اگر عذر شما را در فرایند تعدیل نیرو خواسته اند، دلیل ی جهت پنهان کردن واقعیت وجود ندارد چون این اتفاق از کنترل شما خارج بوده است. از آنجایی که کارفرمایان ترجیح می دهند افرادی را استخدامی کنند که در حال حاضر شاغل می باشند ، برخی از کاریابان بیکاری را پنهان می کنند. اما دلیل ی وجود ندارد که مدت بیکاری خود را (که برای مثال ۶ ماه بوده) ۳ ماه ذکر بکنید . کارفرمایان به بهتر ی از اوضاع اقتصادی جهان و موارد ی که بر سر راه کاریابان قرار دارد آگاه می باشند .
– مهارت ها
از آنجایی که در جهان ی امروز رقابت زیاد ی بین افراد وجود دارد، احتمالا گاهی کاریابان جهت دست یابی به شغل موردنظر خود به دروغ متوسل شوند و مهارت ها و توانایی های تکنیکی را بزرگ تر از آنچه که هست نشان بدهند. ولی فراموش نکنید که کارفرمایان توقع دارند که کار ما به همان صورتی باشد که رزومه نشان می دهد. خلاصه اینکه اگر یک یا دو دوره رایانه گذرانده اید، نبایستی را به عنوان یک کارشناس رایانه یا مثلا یک پروگرام نویس پیشرفته معرفی بکنید . حتی چنانچه در آن شغل مشغول به کار شوید، کارفرما به زودی درخواهد یافت که مهارت های شما آنقدر که رزومه شما نشان می دهد بهتر و ایده آل نیستند . پس به جای کلماتی مانند “پیشرفته ”، “کارشناس” یا “عالی”، بنویسید ” آشنا به ” یا ” گذراندن دوره …” یا ” مبوسیله ”.
– دستاوردها
یکی از غلط ات رایج در رزومه نویسی این است که یک دستاورد یا موفق یت گروهی را فقط به نسبت دهیم. گاهی یک تیم به خوب یتی دست پیدا می نماید که بعدها به بوسیله یک شخص به عنوان دستاورد فردی معرفی می شود. افشای چنین واقعیتی به بی اعتمادی کارفرما یا حتی اخراج منتهی خواهد شد.
آنچه برای اکثر کارفرمایان با اهمیت زیاد است، توانایی کار گروهی و تطبیق دادن خود بابقیه همکاران است. آنها به دنبال فردی هستند که بتواند با افراد دیگر کار نماید ، از آنها بیاموزد و یا الهام بخش آنها باشد. پس برخی وقتها بد نیست چنانچه به جای کلمه “من” از “ما” مصرف کنیم.
-مکان زندگی
برخی از کارفرمایان ترجیح می دهند فردی را استخـدام کنند که در نزدیکی کمپانی زندگی می نماید ، به همین احتمال دارد این وسوسه وجود داشته باشد که از ذکر آدرس واقعی منزلمان خودداری کنیم. ولی قبل از اینکه این کار را انجام دهیم خوبتر است به این فکر کنیم که طی مسافت های زیاد آن هم هـر روز آسان نیست. همچنین فراموش نکنید که در هر حال لو رفتن واقعیت صورت خوشی نخواهد داشت.
– سن
جذاب است که گاهی از کاریابان به راحتی ۱۰ سال تجربه خود را پنهان می کنند تا مبادا پیر به نظر برسند، اما گاهی دیگر تاریخ اخذ مدرک خود را تغییر می دهند تا بیش از میزان جوان به نظر نرسند!
درست است که کارفرمایان حق دارند بهتریـن مورد را انتخاب کنند، ولی در نظر داشته باشید که اکثر آنها کسی را می خواهند که بهتر کار نماید و مهارت کافی را داشته باشد.
حواستان باشد که شما نمی توانید خود را عوض بکنید . خودتان باشید و با اعتماد به نفس و امید جلو بروید.
*بقیه پیشنهاد های نوشتن رزومه
– پیش از نگارش رزومه ، بهتر درمورد سوابق تحصیلی و شغلی خود فکر بکنید تا چیزی را از قلم نیاندازید . سعی بکنید تا میزان امکان مدارکی دال بر سوابقتان آماده و ترجمه بکنید تا ضمیمه رزومه نمایید.
– از دروغگویی یا بزرگنمایی جداً پرهیز بکنید شاید جهت تان دردسر ساز شود!
– خوب است رزومه را در ۲ روی کاغذ A4 تنظیم نمایید. با کیفیت ترین اندازه رزومه در همین میزان است.
– حتمـا ً چند ورژن اضافه از رزومه جهت خودتان نگه دارید تا در صورت لزوم از آن ها استفاده بکنید .
– درمورد نگارش انگلیسی ، به احتمال زیاد ً درمورد متن رزومه با مترجم و یا کسی که انگلیسی ادبی را به بهتر ی می داند مشورت بکنید .
– رزومه را حتمـا تایپ بکنید و از ارائه رزومه دست نویس جداً خود داری بکنید .

  • ۹۵/۰۴/۰۶
  • ایمون زاید

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی